Przejdź do treści

ODSZEDŁ NASZ PRZYJACIEL DR PRZEMYSŁAW WIATER

Otrzymaliśmy niezwykle smutną, przygnębiającą wiadomość. Po kilkutygodniowej walce z COVID-19 odszedł nasz wieloletni przyjaciel Przemysław Wiater. Wielce zasłużona postać dla izersko-karkonoskiej regionalistyki i turystyki, honorowy członek Gildii Przewodników Sudeckich i Kanclerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, wspaniały człowiek, który od niepamiętnych czasów wspierał Lwóweckie Lato Agatowe - widząc w tym święcie poszukiwaczy skarbów Ziemi bardzo dobry przykład realizacji dawnych idei walońskich i zarazem dowodu na ich popularność oraz uniwersalną wartość we współczesnym świecie.

Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki. Jako kustosz dyplomowany przez wiele lat oprowadzał gości po Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Był Autorem wielu publikacji z zakresu historii Dolnego Śląska, a szczególnie dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich. Przedstawiał w nich dzieje walońskich poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, dawnych zielarzy – laborantów, czy postać Ducha Gór. Wielokrotnie nagradzany. Z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego odebrał nagrodę za zasługi dla kultury.

Ostatni raz w Lwówku Śląskim mieliśmy zaszczyt go zobaczyć 18 stycznia 2020 r., podczas uroczystej gali nadania tytułów honorowego obywatelstwa Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz wręczania statuetek "Lwówecki Lew" dla osób zasłużonych przez lata dla naszej gminy. Krótko potem, w lutym 2020 roku objął stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego. 

W ostatnich dniach października trafił do szpitala. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem. Niestety zmagał się też z chorobą współistniejącą. Próbowano ratować mu życie osoczem ozdrowieńców. Nie pomogło, organizm był już zbyt słaby. Zmarł 17 listopada br, a przecież za chwilę miał świętować swoje 62. urodziny...  

Filmy