Przejdź do treści

MIŁORZĘBY DWUKLAPOWE, CZYLI MAŁA AZJA W LWÓWKU ŚLĄSKIM

 Lwówek Śląski jest miastem powiatowym w województwie dolnośląskim. Miłośnicy kamieni ozdobnych znają go z corocznej imprezy zwanej Lwóweckie Lato Agatowe, a miłośnicy piwa z browaru, którego początki sięgają 1209 r. Lwówek Śląski słynie również z dobrze zachowanych średniowiecznych murów miejskich, wzdłuż których rośnie wiele interesujących drzew. Ochroną pomnikową objęto grupę dwóch miłorzębów dwuklapowych, rosnących w okolicy skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i H. Sienkiewicza. Pierwszy z nich znajduje się na skwerze w pobliżu pomnika Niepodległości. Obwód okazu w 2004 roku wynosił 240 cm. Spacerując dalej w kierunku cmentarza, naprzeciwko wejścia napotkamy kolejny okaz tego egzotycznego drzewa. Jego grubość wynosiła 265 cm. - czytamy na popularnym blogu "Pomniki Przyrody", a dokładniej w artykułe pt. "Pomnikowe drzewa Lwówka Śląskiego"

   Warto przypomnieć, że grupa dwóch drzew gatunku Miłorząb dwuklapowy m. chiński (Gingko biloba) rośnie na Skwerze Piłdudskiego w Lwówku Śląskim, między Pomnikiem Niepodległości, a Fontanną z Czaplą. Według pomiarów przeprowadzonych w lipcu 2020 r. przez "Zieloną Pracownię", większe drzewo rosnące na przeciw głównego wejścia na cmentarz posiada obwód 361 cm, zaś mniejsze drzewo bliżej ulicy Ogrodowej posiada obecnie odwód 319 cm. Zapraszamy do obejrzenia filmiku na serwisie YouTube.

   Miłorząb dwuklapowy to drzewo pochodzące z Chin. Ze względu na to, że po raz pierwszy sprowadzono go jednak z Japonii, często nazywany jest miłorzębem japońskim. To drzewo długowieczne, uważano, że może żyć nawet 4000 lat, ale są badania, wg których drzewo w ogóle się nie starzeje bez względu na wiek. Oba drzewa we Lwówku Śląskim rosną na Skwerze Piłsudskiego. Ciekawostki: Liście miłorzębu są surowcem kosmetycznym i farmaceutycznym. W aptekach jest dziesiątki preparatów poprawiających pamięć, koncentrację czy słuch a także kremów o różnym działaniu, głównie odmładzającym. Są inspiracją dla wielu artystów. Istnieją kolekcje biżuterii wykorzystującej kształt liści Ginko, np. Swarovski czy Lilou a za pióro wieczne Pelikan z limitowanej serii “Ginko & Maple Leaves” - dodaje Autorka strony "Zielona Pracownia".

Filmy