Przejdź do treści

CZY PREZYDENT USA W 1800 ROKU ODWIEDZIŁ LWÓWEK ŚLĄSKI?

   Wizyta Johna Quincy Adamsa w Lwówku Śląskim nie ulega wątpliwości. Otóż w trakcie swej podróży po Dolnym Śląsku, 28 lipca 1800 roku zatrzymał się na krótko w malowniczo położonym miasteczku, o czym nie omieszkał wspomnieć później w swym liście: W Lwówku, na jednym z postojów między Bolesławcem a Jelenią Górą, musiśliśmy znów czekać dwie godziny na zmianę koni pocztowych. Spotkaliśmy kapitana garnizonu tej miejscowości, który był w Ameryce z wojskiem księcia brunszwickiego i został wzięty do niewoli z [brytyjskim] generałem Burgoyne w Saratodze. Wkrótce potem wrócił do Europy i pozostawał w służbie Prus. Chociaż to przypadkowe spotkanie było krótkie, uprzejmie zaprosił nas do swego domu na nocleg, gdybyśmy nie dostali koni w porę. Sześć mil niemieckich od Bolesławca przeniosło nas w inny świat... Drogi tak dobre jak w Anglii, przeplatanie się wzgórz i dolin ukazywało nie kończącą się różnorodność widoków. Gęsto położone duże wsie i rezydencje, pola pokryte bogatymi plonami, dęby wznoszące swoje korony pod chmury, i strumienie wijące się wśród łąk, które nawadniają i pozwalają na wielokrotne zbiory w ciągu roku - taka jest sceneria, dla której opuściliśmy sosny i piaski...

   John Q. Adams w owym czasie był ambasadorem Ameryki w Berlinie. Po powrocie do kraju rozpoczął działalność prawniczą, jednak już rok później został wybrany stanowym senatorem w Massachusetts. Pełnił tę rolę w latach 1803–1808, po czym wykonywał funkcję posła amerykańskiego w Londynie. W 1817 powrócił do Stanów, aby we wrześniu objąć stanowisko sekretarza stanu. 4 marca 1825 został zaprzysiężony na urząd Prezydenta USA. Po opuszczeniu Białego Domu powrócił do rodzinnej posiadłości w Braintree. W 1830 roku został wybrany do Izby Reprezentantów. Zmarł 23 lutego 1848 w Waszyngtonie. 

   Wracając do „Listów o Ślasku” (Letters on Silesia), pierwotnie adresowane były do młodszego brata p. Adamsa, a zamiarem autora nie było ich upublicznianie, ze względu jednak na bystrość obserwacji amerykańskiego dyplomaty, a także ciekawie prowadzoną narrację, zyskały uznanie i już w 1801 roku zostały opublikowane na łamach bostońskiego czasopisma literackiego „The Port Folio”. Pierwsza część publikacji stanowi barwny opis podróży przez Śląsk, przybliżając topografię, rolnictwo, manufakturę, handel oraz obyczaje mieszkańców księstwa. Druga to nieco dokładniejsze studium historyczno-geograficzne Śląska, przedstawione po kilkumiesięcznej przerwie, a zarazem oparte na dziełach historiografów śląskich.

 

Źródło ilustracji: wikimedia commons, polska-org.pl (ilustracje zostały poddane obróbce graficznej)

Filmy