Przejdź do treści

FONTANNA SUKIENNIKÓW - HISTORYCZNA OZDOBA DOLNEGO RYNKU

  Szczególną atrakcją Lwówka Śląskiego są zabytkowe zbiorniki wodne znajdujące się w rynku. W jego dolnej części położona jest wielka cysterna wspomniana pod rokiem 1609, kiedy kramarze z pobliskich stoisk czerpali z niej wodę. Wykorzystywano ją również podczas licznych niegdyś pożarów. W drugiej połowie XVIII wieku powstała, zachowana do dziś, kamienna balustrada. W takiej formie przetrwała do lat 20. XX stulecia, kiedy pochodzący z Lwówka doctor honoris causa Max Walter - konstruktor statków wytwarzanych Szczecinie, współtwórca stoczni w Bremerhaven i dyrektor Norddeutscher Lloyd w Bremie, postanowił ufundować pomnik sukienników. Honorowy obywatel miasta chcąc przypomnieć o dawnej świetności jego rodzinnego miasta - postanowił, by Paul Schultz wyrzeźbił dwóch sukienników z belą tkaniny. Artysta specjalizujący się w wykonywaniu popiersi arystokracji i wrocławskich osobistości, pomników i tablic pamiątkowe, spisał się doskonale. Dodatkowo na postumencie wykuł tarczę herbową z narzędziami rzemieślników. Fontanna uruchomiona została 19 lipca 1928 roku.

   Warto wspomnieć, że w pierwszej dekadzie wieku posadzono sześć drzew wokół cysterny, zanim ta zmieniła się w Fontannę Sukienników. Powód tej decyzji był oczywisty: obniżenie temperatury wody, a tym samym ograniczenie jej parowania w lecie. Wszak cysterny były jednym z ówczesnych elementów mających za zadanie wspomóc ratowanie miasta podczas pożaru lub suszy. Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku zmniejszono do czterech, a następnie do trzech liczbę drzew przy fontannie.

   W 2012 roku została przeprowadzona renowacja Fontanny Sukienników, podczas której wykonano obieg zamknięty wody oraz system iluminacji. Dodatkowo wokół fontanny rozebrano nawierzchnię asfaltową i zastąpiono ją kostką brukową z granitu, nawiązując do historycznego wyglądu tego miejsca.


Koloryzacja dawnych pocztówek ©

Filmy