Przejdź do treści

WIENIEC Z NASZEJ GMINY WYRÓŻNIONY NA DOŻYNKACH PREZYDENCKICH!

   W sobotę 19 września w sercu Warszawy odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. W konkursie wzięło udział 11 grup reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. Gościem honorowym tegorocznego konkursu była Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. 

   Dolny Śląsk reprezentował piękny wieniec dożynkowy wykonany w Niwnicach. W skład delegacji reprezentującej zarówno województwo, jak i Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski, weszli: Wiceburmistrz Lesław Krokosz, radna Katarzyna Krenz, Joanna Jobda-Olechowska choreograf z Lwóweckiego Ośrodka Kultury oraz przedstawiciele Sołectwa Niwnice (Agnieszka i Krzysztof Pecold z dziećmi, Agnieszka i Roman Trościńscy). Naszej delegacji dożynkowej uczestniczyły również Panie z zespołu "Dunawiec", w składzie: Aniela Jałowiecka, Jadwiga Puszkarz, Małgorzata Bandrów, Olga Jermiejew i Teresa Czyżewska. Warto nadmienić, że zespół ze Zbylutowa występował na scenie w stolicy naszej Ojczyzny!

   - Komisja dokonując oceny brała pod uwagę: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania; różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła; walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw oraz architektura bryły; ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych; sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne oraz tradycyjne stroje ludowe. Pierwsze miejsce zajął wieniec z województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów; miejscowość Poręba Radlna - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Filmy