Przejdź do treści

ZAMEK PŁAKOWICE W LWÓWKU ŚLĄSKIM

  Renesansowa perła, choć od lat remontowana, jednak przykuwa uwagę pięknymi detalami... Rezydencja została wybudowana w połowie XVI wieku przez włoskich mistrzów. Zamek, ograbiony w okresie wojen napoleońskich, został potem sprzedany i wykorzystywany przed długie dekady, jako zakład opiekuńczy. Od tego czasu przestał pełnić rolę siedziby rodowej. 

Poniżej zamieszczamy wpis z popularnego blogu "Verenne: rodzinny geocaching" 

“A mały śląski Wawel w Lwówku Ślaskim widziałaś?” – zapytał kolega, którego czasami podpytuję o ciekawe miejsca do zobaczenia w naszym regionie. No więc nie, nie widziałam.

Zamek w Płakowicach jest jednym ze szczęściarzy – trwa, jest zamieszkany i nie podlega dalszej degradacji, a wręcz – w miarę możliwości właścicieli – jest remontowany. Budowę zamku rozpoczął w 1550 r. Rumpold Talkenberg, który projekt zlecił włoskiemu architektowi Franciszkowi Pahrrowi. Budowa głównego budynku trwała do 1558 roku, a wykończenia aż do 1563 roku. Moment rozpoczęcia budowy właściciel upamiętnia napis u szczytu bramy wjazdowej: W roku 1550 ja, Rumpold Talkenberg z Podskala i Płakowic z łaską bożą ten pałac zacząłem budować. Druga inskrypcja pochodzi z Pisma Świętego: Niech nam błogosławi Pan i niechaj strzeże; niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad nami i niech nam miłościw będzie; niech obróci Pan twarz swoją ku nam i niech da nam pokój  (IV Mojż. 6, 24-26). Portal był wizytówką właścicieli posiadłości: po obu stronach łuku, w medalionach widnieją sylwetki Rumpolda Talkenberga i jego żony.

W ciągu kolejnych stuleci, posiadłość zmieniała właścicieli, o czym świadczą fryzy heraldyczne na portalu bramy wjazdowej. Kolejnym właścicielem posiadłości został gen. August Ludwig Ferdinand hr. von Nostitz–Rieneck, który już w 1824 r. sprzedał majątek rejencji legnickiej. Po opróżnieniu pomieszczeń z ozdobnych kominków, portali z kartuszami i innych kilkusetletnich dekoracji, obiekt został przeznaczony na Prowincjonalny Zakład Opiekuńczy. W 1829 r. renesansową rezydencję przemianowano na Zakład dla Umysłowo Chorych. W latach 1866-1870 podczas wojny prusko–austriackiej pomieszczenia dawnego pałacu przeznaczono na wojskowy lazaret. Jeszcze pod koniec XIX w. przy pałacu powstają kolejne budynki, a do końca II Wojny Światowej miejsce to było rozbudowywane na potrzeby różnych jednostek szpitalnych. 

Dziś ośrodek baptystów pomaga mieszkańcom, współpracuje z lokalną szkołą i władzami miasta. Równolegle powoli, pod nadzorem konserwatora zabytków odnawiany jest wielowiekowy zamek, zwany "Śląskim Wawelem". A dlaczego? Spójrzcie na bogato zdobione podcienia, krużganki z rzeźbioną kamienną balustradą. Brama wejściowa była otwarta, więc weszliśmy. Podobno właściciele sprzyjają turystom i bez problemu można poruszać się po posesji, a nawet wejść na krużganki. Przed tym ostatnim miałam opory, wszak to własność prywatna.

 

Zdjęcia: UGiM Lwówek Śl.

Filmy