Przejdź do treści

W 76. ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Chcąc uczcić pamięć o Powstańcach Warszawy i złożyć hołd bohaterom, którzy w sierpniu i wrześniu 1944 roku walczyli o wyzwolenie stolicy, przedstawiciele 1 Lwóweckiego Szczepu Harcerskiego „Topazowy Kamień” oraz Strzelcy Lwówek Śląski, postanowili włączyć się w obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości, pełniąc służbę i okazując braterstwo powstańcom, punktualnie o godzinie W upamiętniono poległych w walce o wolność stolicy Polski i całego kraju. O 17.00 na trzy minuty zawyły syreny, podczas których wszyscy zgromadzeni w milczeniu oddali cześć poległym Polakom. Apel na dolnym rynku Lwówka Śląskiego był nie tylko znakiem wielkiego szacunku okazanego żołnierzom Armii Krajowej, ale także dowodem wierności ideałom, za które byli gotowi poświęcić swoje życie Powstańcy, w tym także harcerze z Szarych Szeregów.

Po zakończeniu apelu harcerze – z pomocą przebranych rodziców - przygotowali inscenizację historyczną połączoną z grą terenową. Na rynku stała budka wartownicza, obok zasieki, przy których spacerowali „niemieccy żołnierze”. Podczas gry terenowej rolę powstańców przejęli lwóweccy harcerze, którzy musieli wykonać kilka zadań dowództwa AK: przenieść rannego do szpitala polowego, wykonać akcje małego sabotażu (np. wybicie witryny z wizerunkami wroga), skontaktować się z łącznikiem, dostarczyć przesyłki do sztabu, dostarczyć opatrunki do szpitala polowego oraz listy powstańców w ramach harcerskiej poczty polowej.


Zdjęcia: Paweł Wójtowicz

Filmy