GMINNE DOŻYNKI 2018 W DWORKU

  Dnia 1 września 2018 roku Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski wraz z Gospodarzami Sołectwa Dworek zaprosili nas na Dożynki Gminne w Dworku. Miesiąc wrzesień od dawien kojarzony jest z nowo rozpoczynającym się rokiem szkolnym, a także z jednym z najstarszych staropolskich świąt ludowych połączonych z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, czyli z dożynkami. W tym roku ceremoniał dożynek obchodzony był we wsi Dworek, miejscowości leżącej nieopodal Lwówka Śląskiego, bogatej w historię a przede wszystkim słynącej z pszczelarstwa, to właśnie w Dworku można podziwiać replikę zabytkowych Uli Figuralnych.

Uroczystości rozpoczęły się bogatym w pomysłowość barwnym korowodem, w skład którego, wchodzili przedstawiciele wszystkich sołectw gminy Lwówek Śląski, prezentując swą efektywną pracę w postaci wieńców, bukietów, bochenków chleba dożynkowego... Specjalnie powołana Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ każdy wieniec prezentował rozmaitość, efektowność, barwność, która zapierała dech w piersiach niejednemu obecnemu na dożynkach. Ostatecznie wygrał wieniec z Włodzic Małych, na drugim miejscu, znalazł się wieniec z Dworka a na trzecim, uplasował się wieniec z Ustronia. Podczas Uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej odprawionej przez o. Piotr Reizner proboszcza z kościoła franciszkanów, a także księdza dziekana Krzysztof Kiełbowicz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim poświęcono wszystkie dary dożynkowe oraz modlono się w intencji zgromadzonych rolników. Tegoroczne dożynki połączono z kolejną rocznicą walk napoleońskich mających miejsce w okolicach Lwówka Śląskiego w sierpniu 1813 roku. Pokaz musztry wojsk napoleońskich, inscenizacja walk, widok żołnierzy w historycznych strojach z epoki napoleońskiej oraz muzyka „W Klimacie Paryża” w aranżacji Anny Hamela – Przędzak (Laureatki programu ,,Szansa na sukces z zespołem Bajm, to właśnie na jej występ czekało wielu przybyłych gości) miały na celu upamiętnić tę historyczną datę. W trakcie uroczystości dożynkowych miały też miejsce wystąpienia zaproszonych gości oraz jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania zasług dla rozwoju Gminy i Miasta Lwówek Śląski nadano tytuł zasłużonych dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski, a otrzymali go:

- Sławomir Machowski

- Piotr Wiśniowski

 

oraz Medale dla zasłużonego mieszkańca wsi Dworek:

- Jerzy Bełza

- Marcin Bełza

- Romuald Porcianko

- Dawid Porcianko

- Zbigniew Potaś

 

a także Medal dla zasłużonego wsi Sobota:

Marek Sobków.

 

Obchodom dożynek towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych "Jarzębina" i "Dunawiec" oraz występ Orkiestry Dętej. Na stołach gościły lokalne produkty w postaci: wędlin, miodów, chlebka, smalczyku, kiszonych ogóreczków oraz nalewek.

Podczas tegorocznych dożynek pogoda nie odstraszyła mieszkańców gminy Lwówek Śląski, wręcz przeciwnie tłumy bawiły się oraz hucznie świętowały dożynki w Dworku, a deszcz był mile widziany zwłaszcza po tak długiej i uciążliwej suszy. Tak wyglądało podsumowanie zakończenia prac rolnych świętowane w Dworku.