Program OSA – edycja 2018 rozstrzygnięty!

Ponad 40 tys. zł dofinansowania na budowę placu zabaw i siłowni w Lwówku Śląskim.

Znamy wyniki naboru pierwszej edycji Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Tylko w 2018 roku w całej Polsce powstanie 1 530 stref sportowo-rekreacyjnych.

 Gmina Lwówek Śląski  w ramach Programu otrzymała dofinansowanie w kwocie 41 200,00 zł.

Program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynęło 1416 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł. Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania był wskaźnik zamożności gminy. – Dzięki temu mamy pewność, że wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Aż 78% pozytywnie rozpatrzonych wniosków pochodzi z obszarów wiejskich podkreśla Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka i dodaje W ciągu dwóch lat przeznaczymy na budowę Otwartych Stref Aktywności 100 mln zł. Dzięki tej kwocie powstanie około 3000 ogólnodostępnych, bezpłatnych, wielopokoleniowych stref sportowo-rekreacyjnych. Jest to projekt prospołeczny. Zależy nam, by OSA były miejscami spotkań i aktywności całych rodzin – dzieci, rodziców, seniorów.

 

Sport, rekreacja i odpoczynek w każdym wieku

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) będą ogólnodostępnymi plenerowymi miejscami sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych.

Dofinansowaniem w ramach Programu zostały objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w dwóch wariantach realizacyjnych, przy czym Gmina Lwówek Śląski zawnioskowała o wariant rozszerzony:

      Wariant rozszerzony:

  • Siłownia plenerowa;
  • Strefa relaksu;
  • Sprawnościowy plac zabaw;
  • Ogrodzenie terenu.

W ramach tego zadania na działce nr 473 obręb Lwówek 1 przy ulicy Oświęcimskiej (teren Stadionu Miejskiego) powstanie plac zabaw o charakterze sprawnościowym i siłownia plenerowa ze strefą relaksu. Całość inwestycji zaplanowana jest na terenie 27,5 x 23,5 m. Plac ten wraz z zaprojektowanym od strony zachodniej parkiem rowerowym (PUMPTRACK) ma stanowić kompleks rekraacyjno – sportowy. (Dnia 21 czerwca br. nastąpi otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym na budowę PUMPTRACA).

Plac zabaw w wersji rozszerzonej będzie obejmował:

  • STREFĘ I –  tzw. strefę relaksu, wyposażoną w stół do gry w szachy/warcaby;
  • STREFĘ II – plac zabaw o charakterze sprawnościowym, a w niej:

- Gra kółko – krzyżyk;

- Stacja Street workout (8 urządzeń z nawierzchnią bezpieczną);

- Huśtawka podwójna;

-  Ścianka wspinaczkowa potrójna;

- Zestaw zabawowy;

-  Tablica informacyjna.

  • STREFĘ III – siłownia plenerowa:

- Biegacz;

- Orbitek;

- Prasa nożna;

- Wioślarz rower;

- Twister pojedynczy;

- Wyciąg + wyciskanie;

- Tablica informacyjna.

Ponadto w obrębie wszystkich stref będą elementy małej architektury tj. kosze na śmieci (szt. 2) oraz 4 wolnostojące ławki stalowo – drewniane o długości 1,8 m. Po zakończeniu prac budowlanych teren placu zostanie zniwelowany, obsiany trawą i ogrodzony na wysokość 1 m wraz z furtką o szerokości 1,2 m.

            Wartość całego zadania szacowana jest na kwotę 99 tys. zł. Postępowanie przetargowe  na realizację tego zadania w toku, a jego realizacja zgodnie z Programem OSA powinna nastąpić do 15 października 2018 r.

Poniżej wizualizacja zagospodarowania placu zabaw.