Przejdź do treści

MIASTA PARTNERSKIE LWÓWKA ŚLĄSKIEGO

HEIDENAU /Niemcy/

- umowa partnerska podpisana 4 kwietnia 1995 roku. Miasto położone w powiecie Szwajcaria Saksońska, nad rzeką Łabą, pomiędzy Dreznem a Pirną. Liczy około 17.500 mieszkańców. W Heidenau dobrze rozwija się przemysł przetwórczy i papierniczy oraz usługi. Jego dumą jest na przykład nowoczesna słodownia. W mieście znajduje się jedno gimnazjum oraz cztery szkoły podstawowe. Dysponuje ono wspaniałą bazą sportową i interesującymi terenami rekreacyjnymi.

Oficjalna strona internetowa miasta

 

VELKY ŠENOV /Czechy/

- umowa partnerska podpisana 16 listopada 2000 roku. Miasto położone w powiecie Dečin, w centrum tzw. Šlunkowskiej pahorkratiny, na obszarze Pogórza Łużyckiego. Liczy 1899 mieszkańców. Stanowi lokalny węzeł komunikacyjny i dogodny punkt wypadowy w Góry Łużyckie. Podstawą rozwoju miasta stanowi pięć zakładów przemysłowych, głównie branży metalowej, w których pracuje większość mieszkańców. Znajduje się w nim szkoła podstawowa, hotel oraz dwie gospody. Ukazuje się tam lokalne czasopismo - Senovske Noviny.

Oficjalna strona internetowa miasta

 

LWÓWEK /województwo wielkopolskie/

Gmina Lwówek położona jest w zach. części województwa poznańskiego, w odległości ok. 45-65 km na zachód od stolicy Wielkopolski. Lwówek dzieli od Poznania, w linii prostej, 52 km. Miasto i gmina zajmują powierzchnię 183.4 km2. Opisywany teren leży w obrębie Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego, na pograniczu dwóch subregionów: Pojezierza Poznańskiego (obejmującego środkową i wsch. część obszaru) i Bruzdy Zbąszyńskiej (zach. część, którą płynie Czarna Woda).

Oficjalna strona internetowa miasta

 

Noidans Les Vesoul /Francja/

- umowa podpisana 21 czerwca 2006r. Noidans-les-Vesoul mieści się w odległości około pięćdziesięciu kilometrów od stolicy województwa Franche – Comté, Besançon. Miasto usytuowane jest kilka kilometrów od masywu Vosges i gór Jura, znajduje się w położeniu geograficznym idealnym w celu odkrywania północnego – wschodu Francji. Położone na obrzeżach miasta Vesoul, stolicy departamentu Saute – Saône (70), gmina Noidans–les-Vesoul łączy piękno nietkniętej przyrody (Saute – Saône jest jednym z departamentów najbardziej zalesionych we Francji) z korzyściami kompletnej obsługi publicznej. Działalność przemysłowa jest równie ważna ponieważ w Noidans-les-Vesoul znajduje się między innymi największy magazyn części zamiennych samochodów marki Peugeot. Miasto liczy ponad 2000 mieszkańców. Gmina posiada centrum sportowe złożone ze stadionów, basenu, kortów tenisowych, sali gimnastycznej.

Oficjalna strona internetowa miasta

 

Chrastava /Czechy/

Miasto liczące sześć tysięcy obywateli, założone przed ponad tysiącem lat przez plemię słowiańskie Milczan, leży u zbiegu rzek Jeřicy i Nysy w tzw. Trójkącie Granicznym, czyli niedaleko od miejsca, gdzie zbiegają się granice trzech sąsiednich państw Niemiec, Polski i Czech. Do najcenniejszych zabytków należy fontanna barokowa i mariacki słup morowy na rynku, zespół płyt nagrobkowych z XVI-XVIII wieku, secesyjny most metalowy przez rzekę Jeřicę. Dominantą Miasta jest pseudogotycki kościół św. Wawrzyńca. Zachowało się także kilka domów z pierwotnej zabudowy, między nimi zrębowy z murem pruskim dom rodzinny znanego malarza Jozefa Führicha.

Oficjalna strona internetowa miasta

 

WILTHEN /Niemcy/

- umowa partnerska podpisana 22 września 2009 roku. Miasto Wilthen znajduje się około 50 km od stolicy Saksonii Drezna, usytuowany w jednej z najpiękniejszych dolin górskich Górnych Łużyc. Otoczone górami z przytulnymi górskimi restauracjami i punktami widokowymi. W mieście znajdują się typowe łużyckie domy szachulcowe i nowoczesne budynki mieszkalne, nowoczesne centrum handlowe, oraz obiekty rekreacyjne. Wilthen jest lokalnym ośrodkiem turystycznym przede wszystkim ze względu na możliwość uprawiania turystyki pieszej w malowniczych okolicach Górnych Łużyc. Przydomek "miasto koniaków" Wilthen zawdzięcza wytwórni alkoholi, która jest jedną z najstarszych destylarni w Niemczech. Obecnie pod nazwą Hardenberg Wilthen AG jest jednym z najbardziej nowoczesnych producentów wyrobów spirytusowych w Europie.

Oficjalna strona internetowa miasta