Przejdź do treści

Szwajcaria Lwówecka

Wyjątkowe walory przyrodnicze, niezwykła historia oraz ciekawe zabytki od lat przyciągają do nas rzeszę turystów. Zielone lasy i wody oraz ciekawe formy skalne zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Gmina Lwówek Śląski posiada również bazę do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej i sportu. 

Miłośników geoturystyki z pewnością zainteresuje Szwajcaria Lwówecka ze ścieżką przyrodniczą oraz szlakiem, którym można dostać się na szczyt wzniesienia. jest to zespół malowniczych skał piaskowcowych położonych w Dolinie rzeki Bóbr, na wysokości około 255 m n.p.m. na obrzeżach Lwówka Śląskiego. Stanowią naturalną bramę Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Szwajcaria Lwówecka składa się z oryginalnych form skalnych i urwisk dochodzących do 30 m wysokości. Swój obecny wygląd zawdzięcza intensywnemu wietrzeniu. Skąd taka nazwa? Otóż przed ponad stu laty wielu z turystów, podróżujących po krajach Europy, po dotarciu mówiło: Ten zespół skał jest tak piękny, jak w Szwajcarii! Piękna panorama to nie wszystko, gdyż równie atrakcyjna jest możliwość podziwiania największego i najpiękniejszego w Zachodnich Sudetach zgrupowania form skalnych. Tworzą one malowniczy krajobraz, składający się z wieżyc i niezwykłych kształtów, porozdzielanych między sobą szczelinami i wąskimi przejściami, zaś inne stoją obok, pojedynczo. 

Zanim zobaczymy więcej, spójrzcie na prawo. Zastanawiacie się, co tutaj robi stary wagonik górniczy? Jest on symbolem kilkusetletnich tradycji górniczych. Od końca XII wieku gwarkowie wydobywali złoto w rejonie, przyczyniając się do przekształcenia osady targowej w miasto, co nastąpiło w 1217 roku. Oprócz średniowiecznych kopaczy złota, ziemia lwówecka miała górników, którzy w XVIII i XIX wieku pracowali kopalniach węgla kamiennego, choć największą sławę przyniosło wydobycie gipsu i anhydrytu. Korzystając z okazji zachęcamy do odpoczynku na Placu Lwóweckich Gwarków z niezwykłym widokiem na Szwajcarię Lwówecką.

Podczas spaceru ścieżkami na szczyt wzniesienia, może uda wam się dostrzec dziwne symbole i wizerunki; część z nich uznawana jest za dawne znaki walońskie. Czy informują o znajdujących się tam złożach minerałów? Niewykluczone... Kopać nie radzimy, ale polecamy wypoczynek u stóp Szwajcarii Lwóweckiej, niezapomniany spacer i piękną panoramę ze szczytu wniesienia. Nie zapominajmy, że pod skałami biegnie również kilkukilometrowa ścieżka, idealna do jazdy na rolkach, rowerach, do biegania, albo niezapomnianego spaceru... Zapraszamy!

Warto odwiedzić również mniejszą formację z piaskowca zwaną Panieńskimi Skałkami. W dwóch miejscach znajdują się naprzeciw siebie dwa znaki przypisywane walońskimposzukiwaczom skarbów. Według późniejszych legend, w skalnej szczelinie miały się ukrywać dziewczęta podczas wojen husyckich oraz wojny 30-letniej. Na pamiątkę tego miejsce to nazwano Panieńską Izdebką.

 

Tekst: Szymon Wrzesiński

  • Szwajcaria Lwówecka Autor: Przemysław Zatylny