Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują Bogu za zebrane plony, jako owoc wysiłku całorocznej pracy na roli.
 
 Tegoroczne święto plonów wraz z jubileuszem 800-lecia wsi Zbylutów odbywały się w sobotę 2 września 2017 roku na boisku sportowym sołectwa Zbylutów.
 
Pierwsze uroczystości rozpoczęły się około godziny 14-tej pod pamiątkową tablicą wzniesioną z okazji jubileuszu 800-lecia wsi. W oficjalnych wystąpieniach dotyczącymi lokalnej historii oraz wspomnianego jubileuszu, głos zabrały między innymi: Pani Burmistrz Mariola Szczęsna, Pani Zofia Czernow - poseł na Sejm RP oraz Pani sołtys Stanisława Buganik. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, z napisem:
 
„W hołdzie przeszłości pamiętając o przyszłości. Zbylutów 1217-2017”
 
Zadanie to zostało zrealizowane ze środków w ramach Inicjatywy Lokalnej w 2017 r., jako realizacja zadania publicznego pn. „800-lecie Zbylutowa – tradycje i historia naszej gminy”
 
Ceremoniał dożynkowy rozpoczął korowód dożynkowy prowadzony przez starościnę
i starostę dożynek niosących chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów w rytmie Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej, wraz z licznymi delegacjami zaproszonych sołectw niosących barwne wieńce dożynkowe. Sobotnie uroczystości dożynkowe zgromadziły zarówno licznych uczestników jak i zaproszonych gości na Mszy Świętej, podczas której zgromadzeni wierni wspólnie dziękowali za błogosławieństwo Boże, które towarzyszyło rolnikom w ich ciężkiej pracy.
 
Dożynki gminne były także okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych mieszkańców sołectwa. Pierwszych osadników tych okolic, bądź przedstawicieli ich rodzin (łącznie 30 osób) Pani Burmistrz Mariola Szczęsna odznaczyła osobiście pamiątkowymi medalami oraz listami gratulacyjnymi w podziękowaniu za trud, jaki włożyli przez wiele dziesięcioleci przyczyniając się do rozwoju gminy Lwówek Śląski.
 
 Ponadto należy wspomnieć, iż z inicjatywy Pani Burmistrz powstała podkomisja złożona z  podmiotów związanych z rolnictwem, w jej składzie znaleźli się między innymi przedstawiciele:  Rady Powiatu Lwóweckiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Sołtysów. Wymienione jednostki wytypowały swoje kandydatury rolników wyróżniających się osiągnięciami związanymi z pracą w rolnictwie na terenie gminy Lwówek Śl.. Po przeliczeniu oddanych głosów wybrano trzech kandydatów z najwyższą ilością punktów: Pan Zygmunt Kyzioł, Pan Zenon Kotowicz oraz gospodarstwo rodzinne prowadzone obecnie przez Pana Emila Chapińskiego.
 
Na wniosek Pani Burmistrz Rada Miejska w Lwówku Śląskim Uchwałą Nr XLI/347/17 z dnia 31 sierpnia 2017 roku nadała tytuły „ Zasłużony dla Gminy i Miasta” dla trzech rolników wpisujących się tym samym w regulamin określania zasad i trybu nadawania ww. tytułu za zasługi z dziedziny inicjatyw społecznych i gospodarczych. Oprócz Aktów nadania wręczonych przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Ewę Plucińską-Dąbrowską, wyróżnieni rolnicy otrzymali z rąk Pani Burmistrz Marioli Szczęsnej symbole związane z wyżej wymienionym tytułem – Lwóweckie Lwy.
 
Tradycją jest również coroczny konkurs wieńców dożynkowych, w tym roku pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Skorzynice, drugie miejsce -Włodzice Małe, a trzecie przypadło sołectwu Dworek. Werdykt był niezmiernie trudny dla oceniających, gdyż wszystkie wieńce były bardzo piękne i wyjątkowe. Każde sołectwo za uczestnictwo w korowodzie i przygotowanie wieńca dożynkowego otrzymały drobną grafityzację w kwocie 200 zł.
 
Biesiadę umilały występy zespołów ludowych Jarzębina ze Skorzynic i Dunawiec ze Zbylutowa. Nie zabrakło także prezentacji artystycznych przygotowanych przez gospodarzy uroczystości – mieszkańców sołectwa Zbylutów. Również Szkoła Podstawowa nr 3 w Lwówku Śląskim Szkoła Filialna w Zbylutowie wzięła udział w uroczystościach dożynkowych. Przygotowała stoisko, na którym można było kupić pamiątkowe kartki pocztowe obrazujące wieś Zbylutów. Pocztówki były zaskoczeniem dla niektórych mieszkańców miejscowości, każdy mógł odszukać na kartkach swoje gospodarstwo, domy, ogrody itp. Szkoła czynnie zaangażowała się w obchody dożynkowe, poprzez występy artystyczne przedszkolaków i młodzieży szkolnej.
 
Z okazji święta plonów domy oraz zagrody we wsi przyjęły odświętny charakter.  Piękne dekoracje ze słomy, siana, kwiatów i warzyw wzbudzały prawdziwy zachwyt. Podczas uroczystości każdy mógł się przekonać, iż gospodarze postarali się na najwyższym poziomie żeby nikomu nie zabrakło „jadła i picia” i aby każdy wrócił do domu zadowolony.
 
Wieczorem na zbylutowskiej scenie pojawił się zespół MASTERS, który prezentując znane i lubiane hity porywał zgromadzoną publiczność do tańca. Podczas koncertu zespół zaprezentował największe przeboje muzyki discopolo, na który zjechali się fani z okolicznych wsi, gmin i powiatów.
 
Organizator imprezy: Gmina i Miasto Lwówek Śląski, Lwówecki Ośrodek Kultury oraz Sołectwo Wsi Zbylutów

 

 

 

Urząd Gminy i Miasta

Aleja Wojska Polskiego 25 A
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 88, fax. 75 647 78 89
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Straż Miejska

Aleja Wojska Polskiego 25A
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 73
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Stanu Cywilnego

Plac Wolności 1
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.