Zespół „Jarzębina”  został założony w 1977 roku w ówczesnym klubie „Ruch” w Skorzynicach z myślą o upowszechnianiu, kultywowaniu i propagowaniu kultury i obrzędów ludowych. Filarem zespołu zostali mieszkańcy wsi, którzy przybyli po wojnie z Polesia na Kresach II RP. Pomysłodawcą i kierowniczką została Pani Irena Stogryn, a rolę opiekuna artystycznego pełnił Włodzimierz Bondaryk - instruktor Lwóweckiego Ośrodka Kultury. Podczas pierwszego spotkania zespołu, przyjęto nazwę „Jarzębina”, a już po roku zespół koncertował w jednolitych strojach kresowych.  

 Zespół „Jarzębina” na przestrzeni lat aktywnie brał udział i nadal uczestniczy w wielu imprezach organizowanych z okazji obchodów świąt państwowych, kościelnych oraz lokalnych i gminnych. Repertuar artystyczny zespołu jest niezwykle bogaty i obejmuje tradycyjne pieśni i obrzędy kresów wschodnich (Polesie). Nie brakuje też twórczości folklorystycznej z innych regionów Polski, a także odniesień do motywów religijnych.
 W roku 1999 Zespół „Jarzębina” uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie znalazł się na III miejscu w klasyfikacji. Zespół „Jarzębina” kontynuuje swoje tradycje i obrzędy wyniesione z Polesia, a szczególnie piękne piosenki poleskie. Wiele śpiewanych przez nich piosenek uchowało się tylko dzięki ich artystycznemu zaangażowaniu. Należy zaznaczyć, że to jedyny zespół poleski na Dolnym Śląsku. Wiele przyjemności i poczucie zadowolenia przynoszą zespołowi liczne występy zarówno w Operze Wrocławskiej, na zamku Grodziec, w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, w kraju i za granicą oraz udziały w audycjach radiowych i telewizyjnych. 

 Główne uroczystości 40-lecia rozpoczęły się w dniu 26 sierpnia godz. 15.00 Mszą Św. w kościele parafialnym p.w. WNMP w Zbylutowie, którą odprawił ks. Przemysław Newecki w intencjach zdrowia i bożego błogosławieństwa dla członków zespołu i ich przyjaciół, a także o spokój duszy zmarłych członków zespołu. Dalsza część uroczystości miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Zbylutowie.

 Wśród zaproszonych gości w uroczystościach udział wzięli m.in.: Zofia Czernow poseł na Sejm RP, Tadeusz Samborski – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Teresa Wachal – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Mariola Szczęsna – burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śl., Ewa Płucińska-Dąbrowska – przewodnicząca Rady Miejskiej Lwówka Śl.,  Tadeusz Dzieżyc – dyrektor Lwóweckiego Ośrodka Kultury,   radni, sołtysi i przedstawiciele różnych instytucji oraz zaprzyjaźnione zespoły ludowe „Dunawiec” ze Zbylutowa, „Czaplanki” z Czapli, „Marysienki” z Radostowa, „Cisowianki ”z Henrykowa Lubańskiego, „Rząsinianki” z Rząsin, a także liczne grono przyjaciół. 

 Na wniosek Pani Burmistrz Marioli Szczęsnej w ramach podziękowaniach za wieloletnią aktywną działalność społeczną oraz troskę o kształtowanie tożsamości kulturowej mieszkańców gminy, zespół otrzymał Aktem Nadania przez Radę Miejską  Lwówka Śląskiego tytuł: „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski”.

 Liczne gratulacje, życzenia, upominki oraz kwiaty spływały na ręce członków zespołu od zaproszonych gości. Za upowszechnianie kultury ludowej kierownik zespołu Pani Teresa Nozdryn - Płotnicka została odznaczona przez Pana Tadeusz Samborskiego i Panią Burmistrz Mariolę Szczęsną medalem Wincentego Witosa za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej na rzecz wsi i rolnictwa.

 

 

Urząd Gminy i Miasta

Aleja Wojska Polskiego 25 A
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 88, fax. 75 647 78 89
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Straż Miejska

Aleja Wojska Polskiego 25A
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 73
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Stanu Cywilnego

Plac Wolności 1
59-600 Lwówek Śląski
tel. 75 647 78 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.